Te produkty wyrzuć ze swojej lodówki – 5 produktów, które wpływają negatywnie na Twoje jelita

Orientacyjny czas czytania: 4 minuty

Kiedy myślimy o diecie zdrowej dla jelit, często skupiamy się na tym, jakie produkty powinniśmy wprowadzić do menu, by wspierać układ trawienny oraz mikrobiom jelitowy. Myślimy o zwiększeniu spożycia błonnika pokarmowego, o wprowadzeniu do jadłospisu większej ilości świeżych warzyw i owoców. Często jednak zapominamy o tym, co z naszego menu powinno zniknąć oraz z zakupu których produktów powinniśmy zrezygnować.

Zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz zwyczajów zakupowych nie jest łatwa. Wymaga zarówno odpowiedniej wiedzy, jak i samozaparcia. Pamiętajmy, że nie wystarczy tylko dokupić tego co dla nas dobre. Jednocześnie należy także przestać kupować to, co nie sprzyja naszym jelitom.

Oto lista 5 produktów, które nie są najlepszym wyborem dla Twojego zdrowia i powinny zniknąć z Twojej lodówki:

1. Przetworzone mięso – aktualny stan wiedzy naukowej nie pozostawia żadnych wątpliwości – regularne spożywanie przetworzonego mięsa wiąże się ze zwiększoną częstością zachorowania na nowotwory, w szczególności raka jelita grubego. Mięso przetworzone to takie, które zostało poddane obróbce termicznej (np. przedłużonemu smażeniu, tradycyjnemu grillowaniu, wędzeniu), soleniu, peklowaniu, marynowaniu lub innym procesom, które mają na celu polepszenie ich smaku lub wydłużenie okresu przydatności do spożycia. Mięso przetworzone zawiera m.in. azotany i azotyny, znane ze swojego szerokiego, szkodliwego wpływu na zdrowie. Rekomendacja w stosunku do mięsa przetworzonego to zdecydowanie – UNIKAJ!

Czym zastąpić przetworzone produkty mięsne? Chudymi kawałkami mięsa lub ryby, samodzielnie ugotowanymi lub upieczonymi w rękawie, z dodatkiem ulubionych ziół i przypraw.

2. Gotowe dania mrożone – już dawno udowodniono, że mrożenie jest jednym z najlepszych sposobów na przedłużenie trwałości produktów spożywczych. Wbrew powszechnie panującej wśród konsumentów opinii, że mrożone warzywa i owoce są bezwartościowe, mrożenie w znacznym stopniu sprzyja zachowaniu wartości odżywczej. Jednakże, w przypadku mrożonych dań gotowych sytuacja wygląda inaczej ze względu na to, że dania te w większości są wysoko przetworzone, zawierają znaczne ilości soli i szkodliwych dla jelit tłuszczów.

Jeżeli nie masz czasu przygotowywać posiłków od podstaw, możesz korzystać z naturalnych mrożonych produktów np. mieszanek warzyw i owoców bez dodatków. Możesz także samodzielnie przygotowany wcześniej posiłek zamrozić w przeznaczonym do tego pojemniku i cieszyć się zdrowym, szybkim daniem bez dodatku konserwantów i soli.

3. Butelkowane sosy i dressingi  – gotowe butelkowane sosy i dressingi to źródło dodatkowego cukru, soli i konserwantów, których nadmierne spożycie zwiększa ryzyko większości  chorób cywilizacyjnych, a także zaburza równowagę mikrobiologiczną jelit.  

Zdrowa alternatywa dla tego typu produktów, to  przygotowane samodzielnie sosy na bazie jogurtu naturalnego lub oliwy z oliwek z dodatkiem świeżych lub suszonych ziół, których przygotowanie zajmie mniej czasu, niż czytanie wykazu składników z etykiety gotowego sosu. 😉

4. Słodycze i ciastka – powszechnie dostępne na rynku słodycze to źródło dużych ilości cukru, kwasów tłuszczowych nasyconych oraz trans, barwników, konserwantów, stabilizatorów, wzmacniaczy smaku i innych sztucznych dodatków. Ich nadmierne spożycie ma negatywny wpływ na mikrobiotę jelitową, a także przyczynia się do występowania takich schorzeń jak: otyłość, insulinooporność, cukrzyca typu II, miażdżyca, próchnica, zaparcia. Spożycie słodyczy może być także przyczyną występowania nadpobudliwości u dzieci.

Słodycze zastąp świeżymi i suszonymi owocami lub orzechami. Doskonałą alternatywą są także zdrowe, smaczne i szybkie w przygotowaniu ciastka z bakalii, daktyli i płatków owsianych.

5. Słodzone napoje gazowane – to absolutny numer jeden na naszej liście produktów, których nie powinniśmy spożywać. Tego typu napoje są pełne cukrów i sztucznych dodatków, które z całą pewnością nie sprzyjają utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia jelit. Nadmierne spożycie dosładzanych napojów może prowadzić do nadwagi i otyłości, zwiększać ryzyko m.in. próchnicy oraz cukrzycy. Zawarte w nich konserwanty, barwniki i aromaty mogą być ponadto przyczyną powstawania reakcji alergicznych.

Co w zamian? Pamiętaj, że podstawą nawodnienia organizmu jest spożycie odpowiedniej ilości wody, dlatego wypij szklankę wody źródlanej z cytryną, lub wyciśniętym sokiem z pomarańczy. Dobrą alternatywą dla słodkich napojów gazowanych może okazać się także domowe smoothie z owoców bogatych w błonnik, witaminy i składniki mineralne.

Pamiętaj, że dieta dobra dla Twoich jelit to jednoczesna eliminacja produktów szkodliwych oraz wprowadzenie do codziennego menu tych, które każdego dnia będą wspierać Twoje zdrowie i mikrobiom jelitowy. Zdrowe jelita to fundament dobrego samopoczucia, więc zadbaj o nie, wybierając mądrze to, co ląduje w Twojej lodówce!