Kuracja probiotyczna

Poznaj zasady, którymi trzeba się kierować, rozpoczynając probiotykoterapię, czyli przyjmowanie probiotyków

Co to jest kuracja probiotyczna?

Probiotyki to żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Wyniki wielu badań pokazują korzystny wpływ probiotyków na organizm człowieka, dzięki czemu mają duże znaczenie w trosce o zdrowie i dbanie o poprawę jakości i komfortu życia.

Terminem kuracja probiotyczna określa się stosowanie probiotyków przez określony czas, w celu uzyskania korzystnego wpływu na organizm.

Wybieraj probiotyki z przebadanych szczepów

Właściwości probiotyku zależą od szczepu i jego wpływu na ludzki organizm. Trzeba pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj bakterii działa tak samo – jeden sprawdzi się w regeneracji mięśni, inny zadziała skuteczniej na zespół jelita drażliwego. Rozpoczynając przygodę z probiotykami, określaną także jako kuracja probiotyczna, nie kieruj się ilością szczepów i ich liczebnością. Sprawdź, czy zawarte w probiotyku mikroorganizmy mają udowodnione badaniami działanie w walce z Twoimi dolegliwościami. Wybieraj probiotyki dobrej jakości, które mają dokładnie opisany skład.

Dopasuj probiotyk do swoich potrzeb

Najlepszy probiotyk do tzw. kuracji probiotycznej to taki, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb Twojego organizmu. Probiotyk, aby był skuteczny musi być odpowiedniej jakości. Nie wszystkie dostępne na rynku probiotyki (zarówno w postaci żywności, suplementów diety czy leków) będą miały takie samo działanie i będą równie skuteczna dla każdego. W przypadku ciąży, chemioterapii lub wystąpienia efektów ubocznych kuracji probiotycznej należy skonsultować się z lekarzem.

Zadbaj o odpowiednie przechowywanie

Probiotyki, określane czasami także jako preparaty do kuracji probiotycznej należy przechowywać zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli probiotyk nie posiada takiej informacji, najlepiej umieścić go w lodówce. Zachowanie odpowiedniej temperatury jest bardzo ważne dla utrzymania żywotności mikroorganizmów. Nieodpowiednie warunki przechowywania probiotyku przyczyniają się do tego, że traci on swoje właściwości.

Stosuj probiotyk wystarczająco długo

Probiotykoterapia, czyli przyjmowanie probiotyków przez określony czas nie kończy się na jednym opakowaniu. Odpowiedni czas trwania kuracji probiotycznej waha się między 2 a 3 miesiącami. Jednorazowe oraz nieregularne przyjmowanie probiotyków nie przyniesie oczekiwanych efektów. Najważniejsze jest dawkowanie zgodnie z zaleceniami producenta albo lekarza. Ważna jest zarówno przyjmowana dawka, czas przyjmowania, np. w określonym odstępie od wzięcia antybiotyku oraz długość stosowania.