Kuracja probiotyczna

Poznaj zasady, którymi trzeba się kierować, rozpoczynając probiotykoterapię

Wybieraj probiotyki z przebadanych szczepów

Właściwości probiotyku zależą od szczepu i jego wpływu na ludzki organizm. Trzeba pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj bakterii działa tak samo – jeden sprawdzi się w regeneracji mięśni, inny zadziała skuteczniej na zespół jelita drażliwego. Rozpoczynając kurację probiotyczną, nie kieruj się ilością szczepów. Sprawdź, czy zawarte w probiotyku mikroorganizmy mają udowodnione badaniami działanie w walce z Twoimi dolegliwościami. Wybieraj probiotyki dobrej jakości, które mają dokładnie opisany skład.

Dopasuj probiotyk do swoich potrzeb

Najlepszy probiotyk do kuracji probiotycznej to taki, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb Twojego organizmu. Dopiero na podstawie wyników badań mikrobiomu jelit jesteśmy w stanie dowiedzieć się, jakich bakterii mamy w jelitach za dużo, a których jest zbyt mało. Taka analiza pozwala wybrać dokładny rodzaj bakterii, dawkę oraz długość trwania terapii. W przypadku ciąży, chemioterapii lub wystąpienia efektów ubocznych kuracji probiotycznej trzeba skonsultować się z lekarzem.

Zadbaj o odpowiednie przechowywanie

Preparaty do kuracji probiotycznej należy przechowywać zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli nie posiada on takiej informacji, najlepiej umieścić go w lodówce. Zachowanie odpowiedniej temperatury jest bardzo ważne dla utrzymania żywotności mikroorganizmów. Przegrzany probiotyk traci swoje właściwości.

Stosuj probiotyk wystarczająco długo

Probiotykoterapia nie kończy się na jednym opakowaniu. Odpowiedni czas trwania kuracji probiotycznej waha się między 2 a 3 miesiącami. Krótsza probiotykoterapia nie przyniesie tak dobrych efektów. Jednak najważniejsze jest systematyczne, codzienne dawkowanie. W czasie kuracji probiotycznej dobrze jest też raz na jakiś czas zmieniać preparat probiotyczny w celu urozmaicenia flory bakteryjnej jelit. Natomiast jeśli chodzi o porę dnia, nie ma określonego zalecenia, kiedy powinno się go stosować. Zwykle wskazuje się stosowanie w czasie posiłku.

Copyrights Living-Food 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone