Suplementy probiotyczne

Dowiedz się, co to są suplementy probiotyczne i kiedy warto je przyjmować

Probiotyczny suplement diety a lek

Badania nad bakteriami probiotycznymi to stosunkowo młoda dziedzina. Nie znamy jeszcze w pełni możliwości działania wielu szczepów, dlatego zdecydowana większość produktów tego typu ma status suplementu diety, nie leku. Co to oznacza? Celem suplementu probiotycznego jest uzupełnienie normalnej diety. Lek probiotyczny ma właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób, czego zgodnie z prawem nie można powiedzieć o suplemencie probiotycznym. Nie oznacza to jednak, że suplementy diety nie mają żadnego wpływu na organizm. Powinny być one istotnym uzupełnieniem naszej diety.

Kiedy ma zastosowanie suplement probiotyczny?

Celem probiotycznego suplementu diety jest przywrócenie równowagi w składzie i ilości mikrobioty jelit. Mikroorganizmy zawarte w tych preparatach zasiedlają układ pokarmowy i zapobiegają powstawaniu zaburzeń spowodowanych stosowaniem antybiotyków, stresem czy nieprawidłowym sposobem żywienia. Suplementy probiotyczne mają dobroczynne działanie m.in. w zakażeniach bakteryjnych i grzybiczych przewodu pokarmowego, zaburzeniach trawienia, zaparciach, chorobach autoimmunologicznych oraz alergiach pokarmowych.

Zadbaj o pożywkę dla bakterii!

Mikroorganizmy żyjące w naszych jelitach, tak jak każdy inny organizm, potrzebują pożywki do życia – prebiotyków. Aby suplement probiotyczny działał w pełni skutecznie powinniśmy uzupełnić dietę w produkty bogate w skrobię oporną, inulinę, oligosacharydy, polisacharydy – nietrawienne składniki, którymi żywi się mikrobiom. Skrobia oporna powstaje w wyniku chłodzenia ryżu, makaronu czy ziemniaków, dlatego warto je czasem zjeść na zimno. Źródłem prebiotyków są też: szparagi, miód, cykoria, cebula, czosnek, topinambur, pomidory, pszenica.

Czy podawać suplementy probiotyczne dzieciom?

Jak najbardziej tak! Rodzice niesłusznie obawiają się, czy suplementacja probiotyczna jest właściwa. To doskonałe wsparcie dla układu pokarmowego i immunologicznego. Inne pytania, które powinny nasuwać się rodzicom brzmią: “Jaki probiotyk dla dziecka wybrać i jaką dawkę suplementu probiotycznego im podawać?”. Odpowiednie zalecenia znajdziesz na opakowaniu produktu. Jeśli nie – skonsultuj swój wybór z lekarzem lub wybierz probiotyk dedykowany dla dzieci. Pamiętaj: różne probiotyki są rekomendowane dla dzieci w różnym wieku*.

*Nasze probiotyki zalecane są dla dzieci powyżej 3-go roku życia.