Co wspólnego z COVID-19 mają PROBIOTYKI?

Podręcznik prewencji i leczenia COVID-19 opublikowany przez The First Affiliated Hospital, Zheijang University School of Medicine jest poradnikiem zawierający kliniczne doświadczenie w leczeniu nowego koronawirusa COVID-19.

W części drugiej: Diagnostyka i Leczenie, w rozdziale IX. Równowaga pomiędzy mikroekologią a wsparciem żywieniowym, możemy przeczytać:

„U części pacjentów z COVID-19 występują objawy ze strony przewodu pokarmowego (takie jak ból brzucha i biegunka) z powodu bezpośredniego zakażenia wirusowego śluzówki jelita lub działania leków przeciwwirusowych i przeciwinfekcyjnych. U pacjentów z COVID-19 odnotowano zaburzoną równowagę mikroekologiczną, która manifestowała się znaczną redukcją jelitowych bakterii probiotycznych takich jak lactobacillus i bifidobacterium. Zaburzenia równowagi mikroekologii jelitowej mogą prowadzić do translokacji bakteryjnej i wtórnej infekcji, z tego powodu szczególnie istotne jest zachowanie równowagi mikroekologii jelitowej poprzez modulatory mikroekologiczne i wsparcie odżywcze.

1. Zastosowanie probiotyków

(1) Probiotyki mogą ograniczyć translokację bakteryjną i zmniejszyć ryzyko wtórnej infekcji. Dzięki nim możliwy jest wzrost dominującej flory jelitowej, zahamowanie wzrostu szkodliwych bakterii, zmniejszenie produkcji toksyn i ograniczenie infekcji spowodowanych dysbiozą jelitową.

(2) Probiotyki mogą złagodzić objawy żołądkowo-jelitowe. Zmniejszają ilość wody w stolcu, poprawiają charakter stolców i częstość defekacji, a także ograniczają biegunkę poprzez hamowanie atrofii błony śluzowej.”

Więcej informacji można przeczytać na: https://epale.ec.europa.eu/sites/default/files/covid-19-podrecznik.pdf?fbclid=IwAR1FzFRZHaOqYQQpVuNARpz3I-AEsum04yDGYT-EAo9tBOm3CFYkiXsprtM