PŁÓD – WŁASNE BAKTERIE JELITOWE

Świat mikroorganizmów choć już bardzo mocno poznany nieustannie nas zaskakuje. Tym razem również tak jest. Naukowcy z Chicago dokonali niesamowitego odkrycia.

Szacuje się, że organizm człowieka zasiedla ponad trylion bakterii. Bakterie jelitowe pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Wpływają one zarówno na nasz układ odpornościowy jak i na metabolizm.

Najnowsze badania na ludziach i myszach przeprowadzone przez Noelle Younge, Jessica R. McCann, Julie Ballard, Catherine Plunkett, Suhail Akhtar, Félix Araújo-Pérez, Amy Murtha, Debra Brandon i Patrick C. Seed w Chicago pokazują, że dziecko już w okresie prenatalnym posiada swoją mikroflorę jelitową. Bakterie te otrzymuje od matki. Jak wyjaśniają autorzy badań odkrycie to otwiera drogę do potencjalnych interwencji, które w czasie ciąży mogłyby stymulować rozwój flory mikrobiologicznej dziecka, szczególnie w przypadku spodziewanego przedwczesnego urodzenia, co pozwoliłoby dziecku lepiej radzić sobie z ryzykiem późniejszych infekcji.

To bardzo przełomowe odkrycie i choć potrzebne są jeszcze dalsze badania, daje duże nadzieje wykorzystania w profilaktyce dzieci jeszcze nienarodzonych.

Cały artykuł dostępny jest na stronie: https://insight.jci.org/articles/view/127806