Probiotyki – zatrzymaj biegunkę!

Problemy związane z układem pokarmowym są nieprzyjemne i powodują ogromny dyskomfort. Jednym z takich zaburzeń jest biegunka, występująca zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Biegunka jest także najczęstszą z wakacyjnych dolegliwości. W jej leczeniu wykorzystuje się wiele preparatów, zaczynając od produktów dostępnych w aptece, kończąc na domowych sposobach stosowanych jeszcze przez nasze babcie. Probiotyki są skuteczne zarówno w zapobieganiu biegunek, łagodzeniu ich przebiegu jak i wspomaganiu ich leczenia.

Z artykułu dowiesz się:

1. Co to jest biegunka, jakie są jej objawy i przyczyny?

2. Czy istnieje lekarstwo na biegunkę?

3. Dlaczego probiotyki są skuteczne na biegunkę?

4. Co robić, żeby zapobiegać biegunkom?

5. Jaka jest złota rada na wakacje?

Co to jest biegunka, jakie są jej objawy i przyczyny?

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) biegunka to oddawanie co najmniej 3 luźnych lub wodnistych stolców na dobę. W większości przypadków jest to krótkotrwały stan, jednak biegunka może być także przewlekła, nawracająca i trwać dłużej niż „tylko” kilka dni.

Niezależnie od przyczyn i długości występowania, biegunka może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Przede wszystkim prowadzi do odwodnienia organizmu i zaburzenia poziomu elektrolitów. W bardziej zaawansowanych przypadkach  może też wystąpić osłabienie, senność czy reaktywne zapalenie stawów.

Ze względu na przyczynę wyróżnia się kilka typów biegunki:

  • Ostra biegunka infekcyjna (wirusowa np. rota- i adenowirusy)
  • Biegunka bakteryjna (Escherichia sp., Salmonella sp., Shigella sp., Campylobacter sp.)
  • Biegunka poantybiotykowa
  • Biegunka podróżnych
  • Biegunka po chemioterapii

Ponadto, biegunka może być spowodowana działaniem innych czynników, takich jak:

  • Stres
  • Zatrucie
  • Alergia
  • Wahania hormonalne
  • Inne choroby np. zapalenie jelita lub trzustki

Przyczyną nawracającej, przewlekłej biegunki może być poważna choroba, dlatego jeśli biegunka występuje często, warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić podstawowe badania, które pomogą znaleźć jej podłoże.

Brak lekarstwa na biegunkę?

W dostępnej literaturze naukowej możemy znaleźć informacje o różnych metodach zwalczania biegunki. Są to m.in. leki zwalniające motorykę jelit, leki antysekrecyjne, węgiel aktywowany, antybiotyki, nawodnienie, probiotyki czy zioła. W zależności od przyczyny biegunki i długości jej trwania rekomenduje się inne metody.

Niezależnie od rodzaju biegunki możemy natomiast wyróżnić 2 uniwersalne metody, które powinny być wdrożone u każdego pacjenta zmagającego się z biegunką. Są to:

  1. Nawodnienie organizmu
  2. Stosowanie probiotyków

Warto także dodać, że prawidłowe nawodnienie organizmu i stosowanie probiotyków jest bardzo ważne nie tylko podczas występowania biegunki, ale każdego dnia, także kiedy jesteśmy zdrowi i nic nam nie dolega.

Probiotyk na biegunkę, czyli skuteczna metoda

Polecanym sposobem na problemy z biegunkami, potwierdzonym przez liczne badania, jest przyjmowanie dobrej jakości probiotyku, który ma za zadanie przywrócić prawidłową mikrobiotę w jelitach. Co więcej, probiotyki skracają czas trwania biegunek i zapobiegają jej nasilaniu!

Wybór odpowiedniego probiotyku na biegunkę ma znaczenie. Przy wyborze probiotyku zawsze należy pamiętać o jego odpowiedniej jakości i biofunkcjonalności – tylko w ten sposób osiągniemy pożądane efekty. Na rynku dostępne są także produkty probiotyczne, które zawierają w składzie zarówno bakterie probiotyczne, jak i zioła (np. miętę), co dodatkowo korzystnie oddziałuje na organizm.

Skuteczność probiotyków na biegunkę

Przyjmowanie probiotyków będzie skuteczne, jeżeli wybierzemy probiotyk odpowiednej jakości i będziemy przestrzegać zaleceń co do jego przyjmowania. Skuteczność probiotyków na biegunkę zależy od kilku czynników, na które należy zwrócić uwagę. Należą do nich m.in.:

  1. Odpowiedni szczep 

W zależności od rodzaju występującej biegunki, należy zdecydować się na konkretny probiotyk. Wiele zależy bowiem od zawartych w nim szczepów probiotycznych. Aby osiągnąć zamierzony efekt rekomenduje się przyjmowanie probiotyków wieloszczepowych.

Przykłady stosowania określonych szczepów bakterii probiotycznych w zależności od rodzaju biegunki:

  • przy ochronie przed biegunkami po antybiotykoterapii  –> L. rhamnosus GG, L. acidophilus w kombinacji z L. bulgaricus,
  • przy biegunce rotawirusowej –> L. casei, L. rhamnosus GG,
  • w leczeniu biegunek powodowanych Clostridium difficile –> L. rhamnosus GG,
  • do ochrony przed biegunkami po radioterapii –> L. acidophilus,
  • w przypadku biegunki podróżnych –> B. longum, B. breve, L.casei, L. plantarum, L. acidophilus, S. salivarius,
  • do wspomagania leczenia ostrej biegunki infekcyjnej –> L. rhamnosus w kombinacji z L. reuteri.

2. Dawkowanie

Poza wyborem odpowiedniego probiotyku, ważne jest także jego dawkowanie. Jest ono zależne od rodzaju biegunki, a także jej nasilenia. Czasami niezbędna jest konsultacja z lekarzem. 

Dawkowanie probiotyku będzie różne w zależności od wybranego produktu. Zawsze należy trzymać się zaleceń producenta zamieszczonych na etykiecie produktu, albo skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

3. Moment podania

Skuteczne działanie probiotyku definiuje też nasza szybka reakcja. Należy rozpocząć przyjmowanie probiotyku na biegunkę od razu po pojawieniu się objawów. A najlepiej jest, kiedy probiotyki stanowią element naszej codziennej diety. Stosowanie probiotyków profilaktycznie może się przyczynić do zapobiegania wystąpienia biegunki, albo złagodzenia jej przebiegu, kiedy zachorujemy.

Pamiętaj o profilaktyce!

Należy pamiętać, że dbanie o swój organizm przez cały czas, 365 dnia w roku, 24 godziny na dobę przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Co należy robić, aby uchronić się przed biegunkami? Oto kilka podstawowych sposobów:

  • odpowiednia higiena osobista – mycie rąk przed każdym posiłkiem, mycie rąk po toalecie,
  • racjonalne żywienie – zbilansowana dieta, bogata w owoce i warzywa,
  • nawodnienie – picie ok. 2 l wody dziennie z wiadomego źródła,
  • probiotyki – stosowanie probiotyków odpowiedniej jakości jako element codziennej, zbilansowanej diety.

Rada na wakacje

Wakacje to czas urlopów i wypoczynku. Niezależnie czy wybieramy się za granicę, czy będziemy podróżować po Polsce, jesteśmy narażeni na wystąpienie biegunki podróżnych. Jest to najczęstsza z wakacyjnych dolegliwości. Zwykle jest ona łagodną, samoograniczającą się chorobą, jednak dotyka aż 30–70% osób podróżujących. Do zakażenia dochodzi podczas podróży lub w miejscu docelowym, poprzez skażoną patogenami wodę, pokarm lub przez brudne ręce.

Poniżej najważniejsze informacje jakie należy wiedzieć o biegunce podróżnych:

Warto pamiętać, szczególnie w tym wakacyjnym czasie, żeby przyjmować probiotyki, które wspomagają prawidłową pracę przewodu pokarmowego, tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia biegunki.

Udanych wakacji!

Źródło:

  1. A. Kaźmierska, PROBIOTYKI — RECEPTA NA ZDROWIE?, Kosmos Tom 63 2014, Numer 3 (304), Strony 455–472.
  2. I. Steinka, Wybrane aspekty stosowania probiotyków, Ann. Acad. Med. Gedan. 2011, 41, 97–108.
  3. J. Wasielica-Berger, Ostra biegunka, Gastroenterologia Kliniczna, 2018, tom 10, nr 1: 14–22.
  4. M. Jach, R. Łoś, M. Maj, A. Malm, PROBIOTYKI – ASPEKTY FUNKCJONALNE I TECHNOLOGICZNE, POST. MIKROBIOL., 2013, 52, 2, 161–170.
  5. T. Mach, Biegunka podróżnych, Gastroenterologia Kliniczna 2011, tom 3, nr 3 121–126.
  6. W. Cichy, M. Gałęcka, P. Szachta, PROBIOTYKI JAKO ALTERNATYWNE ROZWIĄZANIE I WSPARCIE TERAPII TRADYCYJNYCH, probiotyki zakażenia 6/2010.